Tue,22 May 2018
سه شنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۷

آشنایی با استخرهای آبدرمانی

برگشت

آشنایی با استخرهای آبدرمانی

استخرهای آب درمانی

    استفاده از دماهای گوناگون آب و یا تزریق موادی خاص در آب با هدف بهبود وضعیت جسمانی را آب درمانی می گویند.

     انواع استخرهای درمانی عبارتند از:

   - استخرهای آبگرم طبیعی : این استخرها در ایران در کنار کوه های البرز و زاگرس به وفور به چشم می خورند و آبگرم این استخرها مملو از انواع مواد معدنی به خصوص سولفور (گوگرد) می باشند و در مواردی برای افزایش میزان خاصیت درمانی آنها ممکن است به آب آنها موادی اضافه شود.

   - حوضچه آبسرد :  حوضچه آبسرد یکی از انواع استخرهای درمانی است زیرا آب سرد علاوه بر آرامبخشی، تاثیر مطلوبی بر کاهش تورم و التهاب پوست دارد و همچنین برای رفع سردرد یا کاهش دمای بدن افراد بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. عمق حوضچه آبسرد حدود 1/5 تا  1/7 متر است و سرانه ی هر کاربر 0/9 متر مربع است.دمای آب حوضچه آبسرد بین 10 تا 12 درجه سانتیگراد است و در بعضی از استخرها از چیلر برای نگه داشتن دمای آب حوضچه ها در محدوده ذکر شده استفاده می کنند.استفاده از حوضچه آب سرد بلافاصله بعد از حضور در استخر یا انواع سونا بسیار خطرناک و خلاف اصول پزشکی است.

     - استخر آبگرم

    - سونای خشک و بخار : سونای خشک مانند سونای بخار سبب تعریق شدید و در نتیجه دفع سموم بدن می شود ولی از نقطه نظر پزشکی سونای بخار بر سونای خشک ارجعیت دارد. در سونای بخار از آنجائیکه هوا در حالت اشباع است عرق روی پوست تبخیر نمی شود بنابر این افزایش دمای بدن به حدود 39 درجه سانتیگراد می رسد از این رو سیستم گردش خون تحریک میشود و گلبولهای سفید بیشتری در خون تکثیر شده که این حالت سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد.

 

 

 

 

 

گروه فنی و مهندسی آتیه استخر - طراحی و اجرای انواع استخر های خانگی و قهرمانی

تمام حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به آتیه استخر است طراحی و اجرا گروه طراحی سایت رسانه برتر